Přírodní dekorace na svatbu. Decentní styl vyhrává!

Čím dál tím častěji se páry přiklání k poněkud nevšednímu řešení svatební výzdoby a hostiny. Netradičním, a přesto krásným řešením, které má své kouzlo, je přírodní svatba. Dekorace v takovémto stylu dokážou celé hostině dodat úplně jiný nádech – o něco přirozenější a intimnější. Co myslíte, jaké přírodní dekorace na svatbu by neměly chybět?

Dekorace z přírody

Mezi nejoblíbenější přírodní materiály patří zejména dřevo, na takovýchto svatbách se však využívají i skleněné a kovové dekorace. Dominantním prvkem by měly být květiny. Ty můžete doplnit různými proutěnými košíky s ovocem, kovovými kyblíky nebo konvemi či dřevěnými sudy. Příjemné posezení mohou nabídnout palety s polštářky. Důležité je také osvětlení. Skvěle se hodí různé lucerničky a rozvěšená světýlka nebo jednotlivé žárovky. Pokud máte dostatek prostoru, celkový dojem dokážou skvěle dotvořit balíky sena nebo třeba tabule vhodné k psaní křídou.

Nezapomeňte ani na oblíbený doplněk mnoha párů, pokud vás čeká přírodní svatba. Svatební dekorace, která se poslední dobou těší velké oblibě, je dřevěná slavobrána. Tyto brány navíc mají také svou dlouholetou tradici, rozhodně by vám proto neměla na svatbě chybět.

Přírodní svatba a výzdoba dle ročního období

Jestliže toužíte po svatbě v souznění s přírodou, nikdy byste neměli opomíjet aktuální roční období. Každé se totiž vyznačuje trochu jinak, je proto dobré znát jejich specifika. Na jaře se vůbec nebojte výrazných a pestrých barev, velmi oblíbené jsou fialová a růžová, nápadně připomínají odstíny kvetoucího šeříku. V tomto období je také dobré použít na výzdobu různé květiny, papírové motýlky nebo třeba ptáčky ze dřeva.

  • Jaro je pro svatbu jako dělané, příroda pučí a různé květiny voní, je to tak příjemným prostředím.
  • Pro letní období se hodí různé klasy, makovice a také květy bílé barvy. Pokud hledáte něco výraznějšího, vyzkoušejte namísto toho levandule nebo třeba slunečnice. I v létě pořád hodně rostlin kvete, nebojte se je proto využít k dekoraci.
  • Podzimní svatba má velmi specifický nádech. Všude jsou totiž dýně, kaštany, šípky a mnoho dalších plodů. Všechno je navíc zbarveno do neuvěřitelných odstínů oranžové a hnědé, listí začíná opadávat, a díky tomu vzniká velmi estetické prostředí.
  • Svatba v zimě nebývá tak oblíbená, to je ovšem škoda. I v zimě si totiž můžete zařídit nezapomenutelnou svatbu s krásnou výzdobou. Typickým materiálem pro toto období je dřevo, to můžete dozdobit jehličím, šiškami nebo cesmínou.

Vhodné barvy na přírodní svatbu

Již jsme si řekli, jaké barvy se hodí k jednotlivým ročním obdobím. Avšak při dekorování je potřeba vytvořit kontrast. Máme pro vás další svatební tipy. Výrazné barvy byste vždy měli doplnit těmi decentnějšími, jako je krémová, hnědá, bílá či zelená. Vždy se řiďte podle toho, v jaké barvě máte většinu dekorací, aby vše dobře ladilo.

Celkový barevný kontrast můžete také sladit například s dress codem na Vaší svatbě, případně s některým z přirozených prvků v místě konání svatby. Pokud se například budete vdávat začátkem července na levandulovém poli, hlavní výraznou barvou u přírodních dekorací by určitě měla být fialová.

Jaké materiály použít?

Jaké tedy jsou jednotlivé materiály, které by na přírodní svatbě neměly chybět? Některé jsme už zmínili výše, ale rádi bychom Vám inspiraci trochu rozšířili a znázornili. Pokud se chystáte vyzdobit svou svatbu právě v přírodním stylu, buďte také k přírodě šetrní. Protože jde o velmi oblíbený styl dekorací, určitě najdete na svatebních diskuzích a bazarech spoustu nevěst, které budou své dekorace prodávat a můžete je tak recyklovat na vaší svatbě.

Pokud se vám to nepovede, pokuste se najít půjčovny svatebních dekorací, které vám s tímto mohou také pomoct. Určitě najdete i takové, které se zaměřují právě na přírodní dekorace na svatbu.

Přírodní dekorace na svatbu ze dřeva a juty

Hlavní přírodní materiál je bezesporu dřevo. Bez toho se neobejdete asi na žádné svatbě a na přírodní či rustikální svatbě už vůbec ne.

Mezi nejjednodušší, ale efektní dřevěné dekorace patří hlavně kolečka, která můžete použít jako podtácky na jednotlivé stoly, kde budou sedět hosté, případně můžete uříznout i jeden velký pod svatební dort.

dřevěná kolečka a juta na svatbě

Pokud chcete zachovat ráz přírodní výzdoby i při samotném obřadu, tak asi nejlepší, co můžete objednat, je slavobrána z neopracovaného březového dřeva. To vypadá samo o sobě perfektně, a protože březové dřevo má bílou kůru, tak je na svatbu jako dělané.

A juta? Na tu můžete narazit také všude. Je možné z ní vyrobit běhouny na svatební stoly, nebo například použít drobnější proužky v kombinaci s krajkou a nazdobit tak s nimi například zavařovačky. Zvládnete je vyrobit sami a budou vypadat skvěle. Přírodní dekorace na svatbu jsou prostě jednoduché. A v tom je ta krása.

Poklady od babiček a z garáží

Když se něco nechce vyhodit, většinou se to zavře někam do sklepa, nebo do garáže. A ve většině případů nechtějí staré věci vyhazovat hlavně prarodiče. Pokud to tak v rodině máte, můžete začít částečně slavit.

Všechno toto staré harampádí se dá perfektně zužitkovat jako svatební dekorace. Když najdete starý sud, trochu ho zrenovujte, přidejte navrch desku a máte luxusní pánský bar. Staré kádě a plechové kbelíky stačí naplnit ledem a můžete do nich efektně umístit například limonády, nebo nějaký alkohol na svatbu.

Co pravděpodobně nenajdete tak častou, jsou dřevěné palety. Z nich jde vytvořit ideální prostor pro odpočinek svatebních hostů, chill-out zona. Stačí je doplnit o různé polštářky, deky a drobné dekorace a hned máte hotovo. Pokud je budete shánět, dojeďte se zeptat do nějaké přilehlé firmy. Europalety jsou zálohované, takže by neměli mít problém vám je na svatbu jen zapůjčit. Jestli máte někoho na vesnici, můžete doplnit tyto přírodní dekorace na svatbu ještě o balíky sena, bandasky na mléko a nejrůznější dřevěné bedýnky, které se na svatbu vždycky hodí.

chill out zona na svatbě

Přírodní kytice a mech k prstýnkům

Květiny by neměly chybět na žádné svatbě a na přírodní svatbě si je budete moct sestavit snadněji, než v případě jiných druhů výzdoby. Bohatě může stačit, když se vypravíte na louku či do lesa a nasbíráte. Do svatební kytice tak můžete zakomponovat nejrůznější lesní traviny, uschlé obilné klasy, nebo například i listy stromů. Fantazii se meze nekladou a je jen na vás, jak k tomu přistoupíte.

Oblíbeným přírodním prvkem je také lesní mech, nebo lišejník. Pokud ho budete chtít použít, jako podložení pro vaše snubní prstýnky, nebudete ho potřebovat mnoho. Tahle drobnost ale bude vypadat moc hezky na fotkách a navíc, každý detail se počítá.

Nebojte se přírodní dekorace na svatbu kombinovat s moderními

Všeho moc škodí a platí to i pro pouze přírodní dekorace. Pokud budete mít absolutně všechno v jednom stylu, bude to celkově splývat a vlastně nevynikne ani jeden prvek. Proto si myslíme, že je dobré přírodní výzdobu namíchat s moderními prvky. Krásné materiály pro kombinaci s těmi přírodními jsou například kov a sklo. Použít můžete samozřejmě i plexisklo, které je určitě na svatbu bezpečnější a můžete na něj například napsat program svatby. Bude to vypadat vzdušně a každého to v doprovodu přírodních materiálů zaujme.

Krásným prvkem pro doplnění přírodní svatby jsou také svíticí písmena. Ty můžete umístit jak do stodoly, tak i do venkovních prostor. Vzhledem k tomu, že jde o poměrně velké objekty, budou přitahovat pozornost vašich hostů a určitě se budou všem moc líbit. A následně i vám na fotkách.


Jak se obléct na přírodní svatbu

Pokud hostům oznámíte, že pořádáte svatbu v neformálním stylu v kombinaci s přírodními prvky, většina z nich bude jistě ráda. Znamená to totiž, že si mohou dovolit určitou ležérnost a obléci se méně formálně a pro mnohé tedy pohodlněji.

Na přírodních svatbách tak nemusíte tolik narazit na obleky s kravatou a dlouhé decentní šaty s podpatky. Daleko více potkáte muže v plátěných kalhotách a v obyčejné bílé košili s vyhrnutými rukávy, slečny pak častěji volí baleríny, nebo dokonce tenisky v kombinaci s kratšími šaty jednoduchých střihů.

Květinové a přírodní doplňky

Pokud chcete být styloví v každém ohledu, můžete se samozřejmě vybavit i příslušnými doplňky. Pro nevěstu to může být například věnec do vlasů z lučního kvítí, který bude perfektně ladit ke svatební kytici. Výhodou přírodního stylu je, že si můžete bez obav dovolit jednoduchý účes na svatbu.

Hosty můžete vybavit svatebními vývazky z myrty a místo házení rýže mohou například hosté házet drobné lístečky, které budou padat velice pomalu a efektně.

A co je podle nás přírodní doplněk číslo jedna pro ženicha? Jednoznačně dřevěný motýlek. Je to perfektní doplněk, pokud budete na vlastní obřad oblečeni neformálně a pohodově.


Kde uspořádat svatbu v přírodním stylu?

Asi je vám jasné, že přírodní svatbu nejspíš nebude nejlepší realizovat v centru velkého města, nebo dokonce v nějakém moderním objektu. Daleko více se na to hodí vesnické prostředí a klid lesů a luk. Není výjimkou, že se při takové svatbě koná obřad jinde, než následná oslava. Tušíte proč?

Místa na obřad

Samotný obřad zabere jen zlomek celkového času celé svatby a na jeho realizaci není potřeba žádných složitých vymožeností. Stejně tak platí, že příslušný oddávající vás může oddat kdekoli na území obce, případně na pozemcích, které danému okresu náleží.

Pokud tedy víte o nějakém rybníčku uprostřed lesa, nebo například o vyhlídce na skále, můžete obřad zrealizovat i tam. Samozřejmě po domluvě s oddávajícím, když zkrátka nebude chtít, asi ho nepřesvědčíte, ale pokud to pro něj nebude nemožná překážka, většinou vám vyjdou vstříc.

Místa na svatební hostinu

A kde uspořádat následnou svatební hostinu? Ideálním místem jsou samozřejmě statky, nebo stodoly, případně nějaké lesní penziony. Pokud nemusíte mít vše naplánované do puntíku, je tady ještě jedna varianta. Když budete mít svatbu v létě, můžete počkat do poslední chvíle na předpověď počasí a pokud budete mít štěstí a bude teplá noc, není nic hezčího než udělat hostinu přímo pod otevřeným nebem. Pokud nechcete tolik riskovat, určitě si můžete zapůjčit stan na svatbu a pojistit se pro případ deště.

Přírodní svatby jsou čím dál tím oblíbenější, vyhnete se totiž nepříjemnému kýčovitému zdobení, a navíc si zažijete nezapomenutelnou a jedinečnou atmosféru. Stejně tak je přírodní svatba ideální variantou k tomu, jak ulevit rozpočtu na svatbu. A navíc to bude celé vypadat dokonale.