Nejčastější velikost prstenu

Ať už jde o zásnubní nebo snubní prsten, důležitá není jen jeho krása, ale také správná velikost. Přinášíme vám pár tipů, jak správně změřit velikost prstenu. A třeba i bez vědomí budoucího držitele (či spíše držitelky), pro případ, že se chystáte požádat svou vyvolenou o ruku a nevíte, jak velký koupit zásnubní prsten. Pokud ale náhodou právě stojíte před výlohou a nemáte čas nic měřit, možná vás bude zajímat, jaká je nejčastější velikost prstenu.

Odhad

Nechcete-li, aby partnerka věděla, že se jí chystáte koupit prsten, můžete velikost zkusit odhadnout. Pokud jste tedy skutečný „střelec“. Nejčastější velikost prstenu se u žen pohybuje mezi 52 a 57 (obvod prstenu v milimetrech), tedy od 16,6 mm do 18,1 mm v průměru. Velmi útlé ženské prsty mohou mít velikost 43, naopak výrazněji silnější až 59. Tento postup ale nedoporučujeme. Riziko, že se s velikostí „nestrefíte“, je příliš velké.

Doptávání a triky

Můžete také zkusit zjistit potřebné informace od blízké kamarádky partnerky nebo nějaké její příbuzné. Asi ale sami tušíte, že riziko prozrazení není úplně malé. Přičemž informace nemusí být aktuální a spolehlivé. Případně zkuste partnerce namluvit, že si potřebujete vyzkoušet měření prstenu pro jiný účel, a požádejte ji, aby vám dělala „figurantku“. Nebo jí zkuste změřit prst při spánku. U prvního triku ale samozřejmě hrozí, že vám to „nespolkne“, a ten druhý přináší riziko okamžitého prozrazení, pokud by se vám u toho probudila. Asi těžko najdete vysvětlení, proč jí omotáváte provázkem prst, při kterém by nezačala tušit, o co vám jde.

Odhadněte velikost prstenu podle jiného

Pokud má být prsten překvapení, velikost můžete zjistit také přeměřením nějakého stávajícího. Ale pozor, ujistěte se, že prsten, podle kterého budete pořizovat nový, nositelce dobře sedí. A to na ten správný prst! Mějte při tom na paměti, že prsten padnoucí na prsteníček pravé ruky nemusí sedět na prsteníčku ruky levé. Dominantní ruka totiž bývá o něco větší. Pokud máte tu možnost, se vzorovým prstenem si zajděte ke klenotníkovi, který si ho sám změří.

Jedna z nejlepších variant je si prsten od partnerky nenápadně půjčit, když třeba pojede na výlet s kamarádkami. Stačí ho pak vzít s sebou a nemusíte se bát, že uděláte při měření chybu!

Nejspolehlivější měření

Návštěva klenotníka je samozřejmě nejspolehlivější způsob, jak zajistit tu správnou velikost prstenu. V klenotnictví si sami změří vzorový prsten, nebo – pokud nejde o překvapení – rovnou prst. To doporučujeme u výroby snubních prstenů, tedy v situaci, kdy nekupujete prsten jako překvapení. Můžete se také rovnou společně na místě domluvit na všem ostatním – počtu karátů, designu, vyrytí nápisů a podobně.

V době koronaviru je také trochu riziko nechat na prsteny vyrývat datum svatby, proto je možná vhodné nechat vyrýt iniciály vašich jmen, které můžete na svatbě mít postaveny i ze svíticích písmen.

Když musíte velikost prstenu změřit sami

Pokud budete měřit vzorový prsten, prvním pravidlem je vždy měřit vnitřní obvod prstenu, nikoli vnější. To platí jak pro měření průměru, tak pro měření obvodu. Měřte samozřejmě s přesností na milimetry. Vnitřní stranu prstenu můžete obkreslit před měřením na papír. Nebo zkuste dovnitř prstenu svinout proužek papíru a místo kontaktu si poznačit tužkou.

Možnou variantou je i objednání měřících kroužků od klenotníka, u kterého chcete prsteny kupovat. Často vám cenu měřících kroužků odečtou při pořízení prstenů z celkové ceny.

Když budete sami měřit prst

Nejpřesnější a současně asi i nejjednodušší metodou domácího zjišťování velikosti prstenu, je použití měřících kroužků. Můžete je získat v klenotnictví. Ta někdy nabízí také speciální měřicí proužky, které jsou podobně šikovné. Pokud ani jedno nemáte k dispozici, vystačíte si s provázkem. Obtočíte ho kolem prstu a lehce utáhnete. Pozor, ne příliš těsně! Pak, podobně jako při použití proužku papíru, poznačíte bod kontaktu a následně už jednoduše změříte délku příslušného úseku provázku pravítkem nebo metrem. Na internetu se dají najít a stáhnout také různé šablony k vytvoření papírového měřítka prstýnků.