Svatba do 100 tisíc? Kde ušetřit a kde nešetřit?

V momentě, kdy odezní první překvapení a čirá radost ze žádosti o ruku, tak prakticky začíná fáze plánování svatby. Tuto část si někdo může užívat, pro někoho jiného je ale stresující. Hned při samotném začátku svatebních příprav si většina budoucích novomanželů určí rozpočet buď podvědomě, nebo si jej rovnou stanoví. Pro velkou část snoubenců je prvotní cíl ten, aby se vešla svatba do 100 tisíc. Jak to udělat?

Je rozpočet 100 tisíc reálný?

Můžete být bez obav, reálný je. Samozřejmě ale záleží na tom, co vše na svatbě budete chtít mít, kolik hostů budete chtít pozvat a podobně. 100 000 korun je samozřejmě hodně peněz, ale při plánování svatby se i menší částky poměrně rychle kupí a uvidíte sami, že udržet rozpočet na uzdě může být složitější.

Z průzkumu zaměřeného na cenu svatby vyplývá, že opravdu většina snoubenců počítá na začátku s částkou okolo 100 tisíc korun. Stejně tak vám ale většina potvrdí, že se jim do této částky nepodařilo vejít a rozpočet překročili zhruba o 20%.

Vzhledem ke koronaviru se v roce 2020 neodehrálo zhruba 20% z obvyklého počtu svateb. Poptávka v roce 2021 a 2022 tedy bude nejspíš zvýšená, což může vést ke zvýšení cen dodavatelů!

Na čem ušetřit?

Pokud pro vás bude při plánování svatby naprosto stěžejní dodržet rozpočet a vejít se do určené částky, budete muset vždy dělat kompromisy a rozhodovat se na čem je možné ušetřit a kde to naopak nemá smysl. Odpovědět jednoznačně na otázku kde ušetřit je samozřejmě nemožné, ale myslíme si, že se na tom shodne velká část nevěst.

Přírodní dekorace

Připravit nádhernou výzdobu svatby jde naštěstí i s malým rozpočtem. Vzhledem k tomu, že nejoblíbenější je dnes na svatbách venkovský styl, tak se přímo nabízí veškeré přírodní dekorace. Ty je z velké části možné pořídit, nebo vyrobit úplně zadarmo a tak zde není problém ušetřit a doplnit tyto přírodní dekorace například o svíticí písmena, která v kombinaci s přírodními materiály skvěle vyniknou.

přírodní svatba
Pokud můžete uspořádat svatbu venku, jděte do toho. Musí vyjít počasí, ale hosté se budou cítit skvěle a ušetříte!

Svatební šaty

Pokud se vám líbí předchozí myšlenka svatby v přírodním stylu, pak pravděpodobně nebudete mít problém oželet i princeznovské svatební šaty. V takovém případě se vám bude automaticky nabízet daleko širší škála možných svatebních šatů, ze kterých si určitě vyberete. Také dost ulevíte svatebnímu rozpočtu, protože půjčovné šatů většinou začíná na částce kolem 15 000 Kč.

Pokud chcete ušetřit, tak to dělejte tak, aby to nevadilo vám, budoucím novomanželům, a ideálně aby to neovlivnilo zábavu pro hosty.

Zábava na svatbu

Zábava na svatbě nesmí v žádném případě chybět, ale vždy jde udělat dvěma způsoby. Levnějším nebo dražším. Nikde není psáno, že na svatbě nemůžete mít perfektní fotokoutek, i když si neobjednáte profesionály s fotobudkou  a obsluhou. Stejně tak není problém vytvořit pánský bar, kde se hosté sami obslouží, namísto zaplaceného barmana na celý den. Když budete kreativní, vždy něco vymyslíte.

Kde se šetřit nevyplatí?

Stejně jako v běžném životě, tak i u plánování svatby platí, že v některých oblastech se zkrátka šetřit nevyplatí. Na začátku plánování svatby si tak zvolte priority, které nechcete ošidit kvůli nižší ceně a za tím si stůjte, později to rozhodně oceníte.

Snubní prsteny

Bez prstenů snad ani není možné svatbu uspořádat a stejně tak si myslíme, že by se na nich nemělo šetřit. Prsteny jsou většinou vyrobeny z drahých kovů a tak se mohou považovat svým způsobem i za investici, kterou ale opravdu nebudete chtít prodat. Pokud ale nechcete hledět na hodnotu prstenu, vždy se určitě zaměřte na jeho kvalitu. Budete jej nosit na prsteníčku celý život a tak by vám také takový prsten měl celý život vydržet.

snubní prsteny

Položky, na kterých nechcete šetřit je možné vybrat podle toho, na čem by vám záleželo, kdybyste měli být hosté na jiné svatbě – oceníte spíše dobré jídlo, nebo neskutečné šaty nevěsty?

Občerstvení pro hosty

Rozhodně nešetřete na jídle a pití. A to ani na kvalitě, ani na množství. Samozřejmě neříkáme, že máte objednat nesmyslný objem jídla a pití, ale na svatbě by zkrátka občerstvení dojít nemělo. Uvidíte, že když bude hostům chutnat jídlo i pití, budou se prostě dobře bavit.

Hudební doprovod

Poslední bod může být trochu sporný, ale podle nás může kvalitní hudební doprovod úplně změnit průběh svatby. Pokud si to nemyslíte, určitě dnes není problém zapůjčit aparaturu a pomocí vlastních playlistů si na svatbě zajistit hudbu po vlastní ose. Na druhou stranu ale určitě víte, že kvalitní DJ, který už viděl několik svateb, dokáže vytáhnout z rukávu takové hity, které určitě budete znát, ale rozhodně byste si na ně nevzpomněli. A navíc správné načasování takových hitů umí nakopnout zábavu na jinou úroveň.

Doufáme, že jste trochu moudřejší a nebudete se svatebních příprav bát. Svatba do 100 tisíc se dá připravit bez problému, chce to jen pečlivě vybírat a udělat nějaké kompromisy. Dobrý trénink do manželství!