Svatba za tři měsíce

Za čtvrt roku si vzájemně řeknete „Ano“. Ať už se jedná o závěrečné období dlouho dopředu plánované události, nebo jste se rozhodli právě nyní a stanovili datum již za tři měsíce, může se vám hodit pár tipů, na co určitě nezapomenout. A dá se vůbec připravit svatba za tři měsíce?

Co je vlastně „to nejdůležitější“?

V první řadě je samozřejmě nutné zajistit, abyste se vůbec mohli vzít. Tedy mít domluvené prostory pro obřad, oddávající, svědky a vše připraveno ke vstupu do manželství po právní stránce. Nejpozději dva týdny před svatbou musíte matrice předložit vaše doklady totožnosti (ujistěte se, že jsou platné), rodné listy, případně rozsudek o rozvodu nebo úmrtní list dřívějšího manželského partnera. Pokud nemáte rádi stresy a chcete se zkrátka jen vzít, může být volbou také svatba bez rodiny.

Svatebčané, prostory, doprava

Nezapomeňte na ty, kdo mají s vámi váš Velký Den oslavit. Rozeslat pozvánky, zajistit pohoštění, objednat svatební dort. Pokud ještě nemáte zajištěny pro svatební oslavu prostory, neváhejte s tím. Oblíbená místa bývají rezervována dlouho dopředu. Nezapomeňte připravit také zasedací pořádek na svatební hostinu. A dopravu na obřad a z obřadu na svatební oslavu.

Prstýnky vyžadují čas

Ujistěte se, že budete mít včas prstýnky, které si při obřadu vzájemně navléknete na prst. Je dobré nechat si určitou časovou rezervu pro případ, že by došlo k nějakým komplikacím. Například by prstýnky neseděly nebo byste objevili chybu v případném vyrytém textu. I když se může zdát, že jde o obyčejné dva kroužky a důležitý je hlavně rozměr, výběr prstenu nemusí být tak snadná záležitost.

Fotograf může být oříšek

Jestli ještě nemáte domluveného fotografa, je ten správný čas. Pokud není ve vašem případě výběr toho, kdo bude pořizovat snímky z jednoho z vašich nejvýznamnějších dní jasný (například máte „svého“ oblíbeného fotografa), může hledání a výběr toho pravého chvíli trvat. A ti nejlepší mívají plný itinerář dlouho dopředu. Pokud vás tedy čeká svatba za tři měsíce, musíte počítat s tím, že výběr fotografů, ale i ostatních dodavatelů, budete mít značně omezený.

Šaty a tak dál

Svatební šaty nenechávejte na poslední chvíli. Zejména, pokud si je budete nechávat šít na míru. To už jsou tři měsíce do svatby docela pozdě, ne že bychom vás chtěli znervózňovat. Pár týdnů před svatbou je již čas na zkoušky – šatů, ženichova obleku, bot, účesu, líčení. Nezapomeňte si domluvit termín s kadeřnicí a kosmetičkou, pokud se ve svatební den nebudete líčit a česat sama.

Nezapomněli jsme na něco?

Vyberte hudbu, která bude hrát při vaší cestě k oltáři, a ujistěte se, že je předána správné osobě v místě konání obřadu a že dotyčný vyzkoušel, že nahrávka funguje na jejich zařízení. Zajistěte hudbu na svatební oslavu – kapelu či DJe, případně včetně výběru písní. Připravte vše pro výzdobu prostor. Se svědky vyřešte celkový harmonogram a program na svatební den – proslovy, zábavu, tradice, jako je například házení kytice nebo první svatební tanec. Pro ten si také nezapomeňte vybrat hudbu. A v neposlední řadě se domluvte se svědky na podobě rozlučky se svobodou.

Svatba za tři měsíce se dá zvládnout. V klidu 🙂

A ještě to hlavní – nepanikařte. Chystáte se oficiálně a slavnostně spojit svůj život s člověkem, kterého milujete, nepřipravujete válečné tažení. Ujistěte se, že máte zajištěno to nejdůležitější, počítejte s tím, že všechno nejspíš nebude úplně dokonalé, a soustřeďte se na to, abyste si svůj svatební den především užili. Vzpomínky na něj si uchováte po celý život. Tak ať jsou krásné!