Svatba bez rodiny

Svatba je obvykle událostí, které se účastní široká rodina a přátelé ženicha i nevěsty. Ale nemusí tomu tak být vždy. Příčin toho, že svatba proběhne bez přítomnosti rodiny, může být celá řada. Možná chcete svůj Velký Den pojmout jako intimní zážitek. Nebo máte osobní či jiné důvody, proč rodinné příslušníky nechcete nebo dokonce nemůžete pozvat. Svatba bez rodiny sice není tak běžná, ale určitě se s ní setkat můžete.

No a taky je možné, že jako mnozí další svatbu pořádáte ve stínu koronaviru a za platných omezení týkajících se shromažďování osob. Ať jsou její důvody jakékoli, přinášíme vám pár tipů, jak na svatbu bez rodiny.

Svatba bez rodiny v éře koronaviru

Všichni aktuálně žijeme ve stínu pandemie nového koronaviru. Vládní protiepidemická opatření se rychle mění a někdy je obtížné si v nich udržet přehled. V tomto článku uvádíme informace platné k datu jeho vydání. Nejaktuálnější podobu nařízení vztahujících se k organizaci svateb si můžete zkontrolovat třeba na covid portálu ministerstva vnitra.

Svatby jsou aktuálně i za pandemie covidu-19 povolené. Účastnit se jich ale může maximálně 15 lidí, a to včetně ženicha, nevěsty, oddávajícího a matrikáře. Nově platí, že lze svatbu pořádat pouze v okresu bydliště snoubenců. Svatební oslavu nelze uspořádat v restauraci a povolené není ani setkání s blízkými po obřadu v soukromí. Jednoduše tedy je povolen obřad, nikoli však svatební oslavy s účastí dalších lidí kromě novomanželů. Ti svůj vstup do manželství samozřejmě oslavit mohou. Alespoň něco.

A vlastně ještě jedna pozitivní věc: Pro snoubence a další přítomné osoby platí v průběhu svatebního obřadu výjimka z povinnosti mít nasazený respirátor. Na chvíli si ho můžete sundat i pro pořízení fotografie.

Tajná svatba

Asi nejromantičtějším důvodem pro svatbu bez rodiny je rozhodnutí vzít se tajně. Tedy pokud je jeho důvodem přání nevystavovat zásadní moment vývoje vaší lásky mnoha párům očí a prožít ho jen a jen spolu. A ne třeba odpor rodiny k vašemu svazku.

Důvodů pro tajnou svatbu může být celá řada. Kromě již zmíněných mezi ně patří například narušené vztahy mezi některými příslušníky rodiny, kdy se dá očekávat, že by se váš svatební den stal kolbištěm dávných sporů, nebo neochota nechat si mluvit do svatebních příprav. Časté jsou samozřejmě také finanční důvody. Svatba je drahá záležitost, a ne každý chce nebo si může dovolit velkou, nákladnou akci.

Každým rokem přibývá stále více párů, které si naplánují společnou svatbu v zahraničí. Pokud se pro ni rozhodnete, mnohé překvapíte a možná pak po vás budou požadovat alespoň pořádnou oslavu!

svatba u moře bez rodiny

Při té nejutajenější variantě jsou svědky na svatbě třeba matrikářka a fotograf nebo někdo z personálu v místě, kde se obřad koná. Často ale přeci jen někdo další z vašeho nejbližšího okolí o svatbě ví, dva přátelé, které si zvolíte jako svědky. Volte pečlivě, pokud nechcete, aby vaše tajemství bylo předčasně vyzrazeno.

Kdo povede nevěstu?

Svatba bez rodiny samozřejmě přináší otázku, kdo se ujme čestné úlohy dovést nevěstu k oltáři. Podle tradičního významu se jedná o symbolické uvedení do manželství a měl by ho podle svatební etikety provést starší, ženatý muž. Ideálně z rodiny, ale tu jsme se v tomto případě rozhodli vynechat. Pak je možné řídit se dalším ustáleným pravidlem, tedy aby se nevěsta v přítomnosti muže, který ji povede k oltáři, cítila dobře. Prostě vybírejte srdcem. A pokud se rozhodnete jít k oltáři sama, nevadí, dáváte tím najevo, že jste silná osobnost.

Ať už proběhne vaše svatba bez rodiny z jakéhokoli důvodu a v jakékoli podobě, hlavní je, že tam budete vy dva. A samozřejmě oddávající. Přejeme šťastné vykročení do společného života!