Kdo vede nevěstu k oltáři aneb pokud otec nemůže, kdo další je na řadě?

Podle svatební tradice by tím, kdo dovede nevěstu k oltáři, měl být její otec. Co však dělat, pokud tato možnost není? Na otázku, kdo vede nevěstu k oltáři, není až tak složitá odpověď. Možností je hned několik, ať už podle etikety, nebo vašich vlastních preferencí.

Kdo vede nevěstu k oltáři?

Proč se vlastně stalo zvykem, že ženu by měl, za doprovodu té pravé svatební hudby k oltáři někdo doprovodit? Většinou to bývá právě otec, kdo vede nevěstu k oltáři, a to z toho důvodu, že jako rodič, který se o ni celý život staral, chce dohlédnout na to, aby se měla v péči manžela dobře. Podívat se na to však můžeme i z jiné stránky, etiketa totiž říká, že nevěsta by do manželství měla být uvedena někým, kdo už s manželstvím má zkušenost. Právě proto by to měl být starší a ženatý muž.

Společně

Někdy se můžete setkat s názorem, že na cestu k oltáři by se měli oba vypadat společně jako svobodní po svém boku, ovšem od oltáře pak budou odcházet už jako manželé. Toto řešení je oblíbené a efektivní zejména u párů, které jsou spolu již několik let a mají společně děti. Ty totiž mohou vzít k oltáři s sebou, alternativním řešením je také to, kdy nevěstu doprovodí její syn a ženicha jeho dcera. To je poměrně obvyklým řešením, pokud žena přijde o otce, ovšem má už staršího syna, který tuto roli může zastoupit.

S maminkou

Nevěsta by k osobě, která ji povede k oltáři, měla mít opravdu blízký vztah a cítit se v její společnosti dobře. Některé ženy se drží zásady, že do manželství by je měl dovést starší a ženatý muž, proto si vyberou například bratra, strýce nebo dědečka. Pokud však toto nepsané pravidlo dodržovat nutně nechcete, koho bližšího, než vlastní maminku, si pro cestu k oltáři zvolit. Rodič je nám totiž přeci jen ten nejbližší, je to proto skvělým řešením při otázce, kdo vede nevěstu k oltáři. Myslete však na to, že za normálních okolností, kdy k oltáři vede nevěstu otec, je matka v doprovodu tchána. To se však změní, pokud chcete, aby maminka doprovázela vás. Je proto vhodné najít tchánovi jiný doprovod.

Na vlastní pěst

Jestliže si žena nevybere mužský doprovod z rodiny a nepřichází v úvahu ani maminka, pak se samozřejmě nabízí možnost někoho bez pokrevní vazby. Podle etikety je totiž důležitější spíše věk a manželství daného muže než rodinná vazba. Pokud však nevěsta nechce jako doprovod nikoho, kdo nepatří do rodiny, pak se může rozhodnout vykročit k oltáři sama. Je to sice poněkud netradičním řešením, ovšem to hned neznamená, že je nepatřičné. Věřte, že takovýto nástup dokáže vzbudit zajímavou svatební atmosféru, ve které budete dominantou vy.

Výběr doprovodu záleží zcela na ženě. Může jít například i o svědka, kterého následně bude čekat i proslov. Vždy by se měla řídit tím, kdo je jí nejbližší, bez ohledu na další okolnosti. Právě pocit bezpečí a komfortu je důležitý, bez ohledu na to, kdo po vašem boku bude v tu chvíli stát.

Jedna odpověď na “Kdo vede nevěstu k oltáři aneb pokud otec nemůže, kdo další je na řadě?”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *