Házení kyticí – Bude do roka a do dne další svatba?

Na každé svatbě je jasné, kdo se právě oženil a kdo provdal. Co se ale neví, je to, kdo bude další na řadě a komu do roka půjdete na svatbu vy. Nebo, takhle jednoduše to alespoň vidí pověry. Právě proto se na svatbě pořádá házení kyticí a ta, která ji chytí, by měla mít do roka svatbu. Někdo se na hod kyticí těší, někdo se naopak děsí, ale je skoro jisté, že váš svatební pugét se vzduchem proletí.

Kdy se hází kyticí?

Každá nevěsta má na své svatbě svoje nejlepší kamarádky a často je tomu tak, že nejlepší kamarádky se nachází v podobné životní fázi. A tak je možné, že právě některá z nich si svatbu přeje a možná si to přejí i další návštěvnice svatby. To se pozná vcelku snadno v momentě, kdy má na házení kytice přijít. Ty dámy, které si před nevěstiným hodem zajišťují nejlepší místa pro možné chycení kytice, určitě po svatbě prahnou!

A kdy se kyticí vlastně hází? Samozřejmě, že až po obřadu a samozřejmě, že až po svatebním focení. Kytice po průletu vzduchem, a často také následné tahanici o ni, už nevypadá tak dobře, jako před samotným hodem

Proč se hází

Odpověď na otázku proč se hází kyticí, je vcelku jednoduchá. Jde o zvyk předání jakéhosi pomyslného žezla k tomu, kdo bude mít svatbu jako další. Dnes už je situace odlišná oproti dobám minulým, ale dříve svatba často znamenala, že daný pár bude zakládat rodinu. A aby se rodily další generace, je pro naše přežití důležité, takže možná právě proto bylo potřeba pomyslně předat štafetu dalším párům, aby vše mohlo přirozeně plynout.

Náš tip: I když se to nezdá, nevěstina kytice může být poměrně těžká, proto nedoporučujeme extra vysoké hody!

Komu pak kytice patří?

Při svatebních přípravách je potřeba vyladit velké množství detailů a květinová výzdoba není výjimkou. Květiny na svatbě uvidíte určitě na více místech, ale samotné svatební kytice se většinou dělají pro maminky novomanželů a samozřejmě, ta nejlepší kytice, pro nevěstu. Komu ale svatební kytice po samotném hodu patří? Stále nevěstě, nebo už té, která kytici chytila? Mělo by záležet především na nevěstě.

Pokud chcete udělat někomu radost, nechte si na svatbu připravit dvě stejné svatební kytice. Můžete tím vyřešit toto dilema a stejně tak můžete na házení kytice použít „identický“ pugét jako ten, který s vámi absolvoval obřad. Ale sama budete vědět, která je originál.

Momentky z házení kyticí

Svatební kyticí se hází nejčastěji právě po svatebním focení, což znamená, že na místě je vždy ještě přítomen svatební fotograf. To je určitě jedině dobře, protože z házení kyticí mohou vzniknout opravdu zajímavé momentky a to hlavně v případě, že objektiv bude zaměřen na obličeje chytajících žen. Taková vřava může být opravdu zajímavá, proto v tom nenechte fotografa samotného a nechte svatební hosty, ať také něco nafotí. Nikdy nevíte, co z toho bude.

Překvapení pro další nevěstu?

Svatební den má být především o nevěstě a ženichovi a proto je otázka, jestli na tuto variantu přistoupit. Někdy se může stát, že víte, že je na svatbě kamarádka, kterou chce požádat její partner o ruku. V takovém případě se na ni můžete domluvit a z házení kytice je možné udělat jednoduché předání, které následuje samotnou žádostí o ruku. Buďte si jisti, že to budoucí nevěsta nebude vůbec tušit, ale buďte také opatrní s tím, co poté přijde. Je možné, že kamarádku nevěsty natolik pohltí žádost o ruku, že přestane tolik vnímat vaši svatbu.