Svatební proslov svědka – jak se připravit a zazářit?

Ke každé svatbě neodmyslitelně patří krásná řeč, ať už ji tradičně předává otec nevěsty, svědek nebo ženich. Hlavním bodem je často právě svatební proslov svědka. To však nebývá snadný úkol, zejména proto, že tento den je spojen se spoustou emocí.

Svatební proslov by měl jednoduše prohloubit emoce v lidech, kteří jsou přítomni. Měl by vyvolat vzpomínky, rozesmát a dojmout. Jak ale docílit takové řeči a jak se náležitě připravit na takto důležitý úkol, který byl svěřen právě vám – svědkovi?

Jak na proslov?

Je to jednoduché. Vezměte si tužku, papír a v klidu si sedněte. Během chvilky začnou naskakovat myšlenky a slova sami. Zapojte svou kreativitu a dělejte si poznámky.

Co by měl svatební proslov svědka obsahovat?

 • Úvod: Kdo jste a proč právě vy mluvíte.
 • Vaše minulost: Zmiňte vaše přátelství a společné zážitky s nevěstou či ženichem.
 • Nevěsta/ženich: Jak jste se seznámili s druhým z novomanželů a u jakých jejich milníků lásky jste byli.
 • Přítomnost: Jaká je jejich láska, co pro sebe znamenají a co právě prožívají.
 • Budoucnost: Co dalšího je v manželském svazku čeká.
 • Zakončení: Popřejte novomanželům, štěstí a nezapomeňte na slavnostní přípitek.

Svatební proslov svědka a čemu se vyvarovat?

Do proslovu rozhodně nezahrnujte témata ohledně minulých vztahů, partnerských krizí nebo různá kontroverzní témata.

Pokud si nejste v něčem jistí a tápete, obraťte se na snoubence a vše s nimi prodiskutujte. Vyhnete se tak případném nechtěným situacím jako je naštvání nebo ztrapnění.

Nenuťte se do případných žertů, pokud se na to necítíte dejte přednost emocím a upřímnosti.

Projev příliš neprotahujte, aby se nestal nudným a nezáživným, stačí mu věnovat jen pár minut.

Inspirujte se!

V případě, že vás čeká několik svateb, je to skvělý způsob, jak se inspirovat. Nicméně dejte pozor na okopírované proslovy a vzory. Vsaďte na společné vzpomínky, díky kterým bude proslov originální.

Jak dál, pokud máte vše napsané?

Máte řeč napsanou? Teď můžete svůj popsaný papír poskytnout někomu, koho máte rádi, komu plně důvěřujete a poprosit ho o jeho názor.


Teď je správný čas na učení

Nejlepší způsob, jak se naučit řeč pronášet je u zrcadla. Stoupněte si k zrcadlu, čtěte a pozorujte. Všímejte si, jak mluvíte, jak se u toho tváříte a jak celkově vypadáte. Můžete vaše cvičení podpořit tím, že se obléknete do slavnostního obleku.

Jak číst, abyste zaujali?

 1. Požádejte svatebčany o pozornost
 2. Mluvte v dostatečném tempu
 3. Snažte se dobře vyslovovat a nemumlat
 4. Využijte lehkých gest
 5. Udržujte oční kontakt

Nic nepodceňte a věřte si!

Váš proslov si raději vezměte s sebou nebo si ho jednoduše vytiskněte a dejte do desek. Jestliže se v průběhu řeči ztratíte, připravený tahák vás vrátí zpět a vy můžete klidně pokračovat dál.


Trápí-li vás velká tréma, najděte si jednoho člověka, na kterého se po celou dobu budete plně soustředit a s kterým budete udržovat oční kontakt – nejlépe nevěstu či ženicha.

V průběhu řeči myslete na pěkné věci, ale příliš se nerozptylujte. V neposlední řadě si věřte a myslete na to, že právě vy jste ten, koho novomanželé oslovili a třeba právě vaše řeč bude spojená s dojemnými slzami či s radostnými úsměvy.

Stejně tak zvolte vhodné místo, kde svatební proslov jako svědek pronesete. Vedle iniciálů novomanželů, či obřího nápisu LOVE to vynikne dokonale!