Poděkování za svatbu

Váš svatební den úspěšně proběhl, všechny náročné přípravy jste zvládli, jste svoji a čeká na vás společný život. Blahopřejeme! Nezapomeňte ale ještě na jeden důležitý detail – poděkování za svatbu všem, kdo se na vašem Velkém Dni nějakým způsobem podíleli. Je to sice drobnost, ale věřte, že to ocení.

Poděkování za svatbu rodičům

Pokud jste nepoděkovali rodičům již v den svatebních oslav, můžete to udělat i dodatečně. Je to hezká, často opomíjená tradice a pro vaše rodiče bude mít vaše poděkování velký význam. A nemyslíme zde poděkování za jejich případné finanční přispění na organizaci svatby (Poděkovat za to je samozřejmost!). Svatba je symbolickým opuštěním rodinného „hnízda“, a je tak vhodným životním milníkem, kdy poděkovat rodičům za vše, co pro vás udělali. A jistě toho nebylo málo.

Způsobů, jak rodičům poděkovat, je mnoho. Můžete to udělat jednoduše osobně, poslat jim krásný, rukou psaný dopis nebo třeba věnovat nějaký symbolický dárek. Třeba společnou fotografii s věnováním, album s fotkami společně strávených chvil nebo něco, co má osobní význam právě pro vaši rodinu. Věřte, že rodiče na formu poděkování až tak moc hledět nebudou. Dojme je samotný fakt, že jim vyjadřujete svou vděčnost.

Rodičům je vhodné poděkovat i třeba později po svatbě. Ideální může být společný výlet, nebo nějaký zážitek. Ze společně stráveného času mají vždy rodiče největší radost.

Pokud jste tedy neměli svatbu bez rodiny, určitě se podíleli i na jejích přípravách

Poděkování svatebním hostům

I svatebním hostům se obvykle děkuje již v den svatby. V proslovu, drobnými dárky pro svatebčany nebo individuálně při rozloučení každému z nich. Našli si čas, aby s vámi oslavili váš významný den, a za to jim díky rozhodně patří.

Pokud jste zvolili formu dárků, volte tak, abyste potěšili, ale současně se váš svatební rozpočet nevyšplhal do astronomických rozměrů. Svatebčany můžete obdarovat třeba klasickými svatebními koláčky, samozřejmě hezky zabalenými, ideálně s osobním věnováním. Častým darem je také svatební víno, pro které si můžete nechat vyrobit vlastní památeční etikety a pro hosty to tak bude určitá vzpomínka na svatbu.

Dodatečně můžete svatebčanům poděkovat zasláním jednoduché tištěné kartičky s krátkým textem. Přijatelná je i elektronická forma, pokud k ní připojíte odkaz na stažení svatebních fotografií.

Poděkování za přání a dary

I těm, kdo se vaší svatby osobně nezúčastnili, ale poslali vám blahopřání, se sluší poděkovat. Pro poděkování můžete jednoduše zvolit stejnou formu, jakou jste obdrželi blahopřání. Za svatební dary jste jistě nezapomněli poděkovat přímo na svatbě. Ale můžete za ně poděkovat ještě znovu, zejména za ty opravdu vydařené. Také je možné, že vám nějaký ten dárek zašle někdo až po svatbě. Také jemu nebo jí nezapomeňte poděkovat. Pokud chcete poděkování pro někoho udělat skutečně osobní, můžete použít třeba kartičku s jejich fotografií ze svatby, na kterou napíšete krátký, upřímný text.

A kdy poděkovat, pokud to děláte dodatečně? Neodkládejte to příliš dlouho. Obvykle se dodržuje tradice poděkování do čtyř týdnů od svatebního dne.

Co se týče textů na poděkování za svatbu, na internetu naleznete mnoho vzorů. Vždy je ale lepší být upřímní, osobní a dát do poděkování „něco ze sebe“. Je to poznat a adresát ocení vaše úsilí. Děkovat každopádně budete v množném čísle a podepíšete se oba. Již společným jménem.