Dárečky pro svatebčany – co připravit pro dospělé a co pro děti?

Pokud nebudete mít svatbu bez rodiny a vyloženě jen se svědky, tak si můžete být jisti, že na svatbě nebudou dárečky chybět. Většina z nich bude samozřejmě pro čerstvé novomanžele, kde je na místě očekávat nejvíce dárky z peněz, ať už klasicky v obálce, nebo nějak originálně zabalené. Při plánování svatby byste ale rozhodně neměli zapomenout připravit si nějakou pozornost na oplátku. Jednou z variant je připravit pro hosty klasické svatební výslužky, nebo můžete vymyslet své vlastní dárečky pro svatebčany.

Dárečky nebo výslužky?

Svatba je krásným okamžikem, a když k ní připočtete přepravu na ní, samotné přípravy a následnou rekonvalescenci, je to vždy akce na celý víkend. A i když všichni hosté dorazí na svatbu určitě rádi, je dobré jim poděkovat formou malé pozornosti za to, že s vámi tento den strávili.

Co jim ale dát, abyste je opravdu potěšili? Nabízí se dvě nejčastější možnosti. Tou je výslužka, nebo jakékoli jiné dárečky pro svatebčany. Výslužkou se nejčastěji rozumí nějaké svatební koláčky, cukroví, případně jakékoli jiné občerstvení po svatbě. Vzhledem k tomu, že se většina hostů na svatbě přejí, tak se od tohoto zvyku ustupuje. A také každý má rád zkrátka něco jiného. Stále častěji tedy ženich s nevěstou vymýšlí něco nového, co hosty jak zaujme, tak i připomene, odkud dáreček mají.

Náš tip: Na svatbě většinou nějaké to jídlo zbude, proto můžete mít připravené krabičky na výslužky. Nikdo z hostů se určitě neurazí a nějaké občerstvení si vezme. Je to lepší, než jím plýtvat.

Jaké dárečky pro svatebčany připravit

Jaké dárečky ale pro hosty připravit, abyste jim udělali radost? Zde je potřeba myslet většinově a univerzálně. Tedy tak, aby z dárku mohli mít radost téměř všichni. Co se pak tedy nabízí?

Svatební víno

Asi nejčastější forma dárečku. Víno, které má na etiketě připomínku vaší svatby. Není to extra nákladná záležitost, dobře se převáží i skladuje a jednoho dne víno hosté doma určitě otevřou a při jeho pití si na vaši svatbu zaručeně vzpomenou. Alkohol na svatbu můžete také vybírat tak, že při jeho objednávce zahrnete právě už i víno, které dáte jako dárek.

Čokolády a sladkosti

I když víno podle nás vítězí mezi dárky pro svatební hosty na plné čáře, určitě je na místě zvážit i čokolády či jiné sladkosti. I na ty je dnes možné připravit vlastní potisk a je pravděpodobné, že většina hostů při odjezdu ze svatby bude mít větší chuť na čokoládu, než na víno.

Svatební zavařovačky

Zavařovačky jsou na svatbách často vidět jako dekorace, ale použít je můžete také pro balení svatebních dárků. A to hlavně pokud máte v rodině někoho, kdo umí vyrábět skvělé pochutiny, které se dají zavařit. Je pak úplně jedno, co zvolíte, může se jednat o med, nebo paštiku, nebo cokoli jiného. Zavařovačky mají totiž tu výhodu, že když je dozdobíte látkou, budou krásně vypadat.

Dárečky pro ty nejmenší

Pokud vaše svatba nepojede striktně podle pravidel „adult only“ pak pravděpodobně budete muset připravit i pár dárečků pro děti. Ty totiž víno nijak nenadchne, a pokud nechcete rodičům připravit krušnou cestu v autě zpět domů, určitě doporučujeme na ně nezapomenout.

Každé dítě potěšíte sladkostmi, to je vcelku jasné. Ale rodiče určitě nejvíc ocení, pokud je dokážete nějakým dárkem i zabavit a to ideálně na tak dlouhou dobu, dokud sami neusnou. Můžete si pro ně tedy připravit například omalovánky se svatební tematikou, nebo vytvořit jednoduchou křížovku, kde odpovědi budou spojené s vaší svatbou.

Kdy a jak dárečky rozdávat?

Dárečky hostům se nejčastěji rozdávají po skončení svatby v momentě, kdy hosté místo opouští a odjíždějí z místa svatby každý vlastní cestou. Pokud na svatbě budete mít více jak 40 hostů, určitě nemáte šanci se rozloučit se všemi. Někdo odjede brzy ráno, nebo například vy budete muset řešit jiné povinnosti.

dárky pro svatební hosty

Proto je dobré připravit nějaké stanoviště, o kterém víte, že každý host bude muset projít kolem. Zde je možné pro ně dárky připravit tak, aby si je mohli případně sami vzít. A pokud tušíte, že na vaší svatbě bude párty probíhat dlouho do noci, můžete jim k tomu přidat i vodu a prášek na bolest hlavy. Ocení to.