Svatba ve venkovském stylu. Připravte ji dokonale!

Rustikální, boho, nebo venkovská svatba je stále oblíbenější. Možná je to tím, že nám v dnešním uspěchaném přetechnizovaném světě návrat k tradicím, jednoduchosti a blíže k přírodě obecně připadá stále lákavější. Ať už jste pro svůj Velký Den zvolili venkovský styl z romantických, praktických nebo jiných důvodů, přinášíme vám pár tipů, jak může vypadat svatba ve venkovském stylu.

Jak zvolit místo pro venkovskou svatbu?

Originalita se cení, ale ujistěte se, že vybrané místo splňuje praktické požadavky. Jako je základní technická vybavenost nebo možnost zajistit také „mokrou variantu“ pro případ nepřízně počasí. Při volbě místa pro obřad a oslavu myslete také na logistiku. Včetně možností ubytování svatebních hostů.

Ale pokud naleznete nádherné místo, které splňuje všechny vaše představy, klidně ho zvolte, i kdyby pro většinu hostů mělo být na druhém konci republiky. Kdo s vámi skutečně chce prožít váš velký životní okamžik, pár kilometrů navíc ho neodradí. A pro těch několik příbuzných, kteří by cestu sami nezvládli, se jistě v rodině nalezne pomoc.

Svatba ve venkovském stylu a rustikální dekorace

Pokud chcete rustikální svatbu se vším všudy, mělo by se venkovské téma prolínat celým dnem. Od oblečení, přes podávané jídlo, až po volbu hudby. Nevěstiny šaty se v tomto případě hodí jednodušší, z tradičních materiálů a s přírodními ozdobami. Jako je třeba čelenka z živých květů. Svatební dekorace by měly být jednoduché a z přírodních materiálů. Přírodní dekorace můžete navečer doplnit o svíticí písmena, budou skvělým doplňkem k celkové výzdobě.

Kuchyně rozhodně tradiční česká. Na tradičních venkovských veselkách bylo zvykem podávat jídlo, které mělo novomanželům zajistit plodnost, štěstí a prosperitu. Samozřejmě symbolicky. Například kaši, představující hojnost. Když si dáte trochu práce s googlením, najdete na internetu mnoho tipů. Samozřejmě pak na svatbě ve venkovském stylu nemohou chybět tradiční svatební koláče.

Hudbu zvolte určitě živou. Ideální je samozřejmě nějaká pravá venkovská kapela, která vám bude k tanci a zábavě hrát lidové písně. Pokud ale tomuto typu hudby příliš neholdujete, můžete zvolit nějaký kompromis. Třeba klasická hudba jistě nebude na rustikální svatbě působit rušivým dojmem.

Staré svatební tradice

A když už se berete ve venkovském stylu, můžete oprášit některou z pozapomenutých svatebních tradic. Bývalo například zvykem posílat před svatbou koláčky, které sloužily jako pozvánka. Pozor, koláčky by nikdy neměla péct sama nevěsta! Pověra totiž praví, že by pak měla uplakané děti.

Za družičky by podle tradic měla jít svobodná děvčata. A – což vás možná překvapí – měly by být oblečené podobně jako nevěsta. Proč? Protože se věřilo tomu, že pomocí družiček je možné splést zlé duchy, kteří by mohli chtít nevěstě škodit.

Svatební myrta. Tato tradice se ještě donedávna dodržovala velmi důsledně. A i dnes svatební mašličky s myrtou nechybí na mnoha svatbách. Myrta symbolizuje nevinnost, věrnost a nehynoucí lásku. Svobodným svatebčanům se myrta připíná na levou klopu (nebo zhruba ve stejném místě na šaty – v případě dam) a těm svobodným pak napravo. Tato tradice zřejmě vznikla z čistě praktických důvodů – usnadňovala seznámení s vhodným, tedy nezadaným, protějškem.

Na obřad má podle tradic přijet ženich jako první a nevěsta jako poslední. Z něj pak už novomanželé jedou společně, v čele svatební kolony. Dnešní troubení aut zastupuje dřívější řehtání koňských spřežení a práskání bičem. V případě svatby ve venkovském stylu můžete zvolit tradiční, „nemotorizovanou“, podobu svatební kolony.

Přejeme, ať se vám vaše romantická svatba v kouzelném rustikálním stylu vydaří!

Jedna odpověď na “Svatba ve venkovském stylu. Připravte ji dokonale!”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *