Svatba v Praze – Kde je nejlepší říct si své „ano“?

I když v posledních letech jsou stále oblíbenější svatby v přírodě, odehrává se i tak v hlavním městě opravdu dost svateb. Je to ale logické, v Praze a okolí žije téměř 15 procent populace České republiky a tak se není co divit. Jestli i vy zvažujete svatbu v „Matce měst“, měli byste si zjistit, jaká místa na svatbu zde vlastně jsou a co všechno svatba v Praze představuje. Nejspíš budete překvapeni tím, jak rozmanitá svatební místa v Praze jsou.

5 tipů proč mít svatbu v Praze?

Důvody budou pro každého z vás asi trochu jiné, ale pokusili jsme se zamyslet, proč byste vlastně měli chtít mít svatbu v Praze. Vzhledem k tomu, že Praha nabízí i v běžném životě nepřeberné množství variant vyžití, asi vás nepřekvapí, že těch důvodů je opravdu hodně. Co je tedy to úplně hlavní?

1.      Romantická Praha

Svatba je bezesporu romantickou událostí a pro takovou událost je vhodné mít romantické místo. Tím Praha zcela rozhodně je. Asi si vybavíte všechna pražská panoramata, na kterých dominuje Petřín a Pražský hrad. Možná si vzpomenete na Vltavu, přes kterou vede nespočet mostů. Tím to ale rozhodně nekončí. Praha nabízí tradiční i netradiční místa pro svatbu a tak ji možná uspořádáte například na vinici, na lodi, nebo například na bobové dráze s výhledem na Prahu.

pražské mosty

2.      Perfektní infrastruktura

Ve světě je Praha známá především svou krásou, ale když se zeptáte odborníků na urbanismus a městskou dopravu, budou o Praze mluvit také v superlativech. Hlavně tedy o městské hromadné dopravě. Praha má velmi hustou dopravní síť a je tak jen málo míst, kam se nedostanete pohodlně tramvají nebo autobusem. To vám dává možnost mít svatbu v Praze i bez ubytování pro hosty na jednom místě, protože každý se snadno přepraví tam, kam bude potřebovat!

3.      Netradiční obřady

Jestli patříte mezi páry, které nechtějí mít nudný a tuctový obřad, pak máte v Praze velkou šanci. Oddávající v Praze se setkávají s netradičními žádostmi daleko častěji, než například radnice v menších vesničkách, kde naopak dbají na to, aby vše fungovalo tak, jako desítky let předtím. Pokud se dodrží zákonné povinnosti a nebudete po oddávajícím žádat, aby s vámi seskočil padákem a během letu vás oddal, je velká šance, že vám vyhoví.

4.      Poloha Prahy

Nejčastěji mají páry svatbu v Praze v případě, pokud jeden z nich z hlavního města pochází, případně pokud v Praze žijí oba delší dobu a jejich přátelé také. Na svatbě ale určitě nebudete mít jenom „pražáky“ a nejspíš se za Vámi sjedou hosté z různých koutů republiky. V tom je Praha také výhodná, protože má dobrou polohu minimálně pro oblast Čech naší republiky. Vzdálenost do Prahy je tak nějak odevšud stejná. Pro hosty ze Slezska či Moravy může být vaše svatba v Praze důvodem, aby hlavní město navštívili a udělali si zde například prodloužený víkend.

5.     Město služeb

Velká města mají vždycky širší nabídku služeb, než ta ostatní a o Praze to platí dvojnásob. Pokud tedy chcete na vaši svatbu nějakou specialitu, pravděpodobně ji v Praze seženete. O co se může jednat? Například zajištění programu a hlídání dětí na svatbě, zahraniční delikatesy ze specializovaných obchodů, pronájem limuzíny na svatbu, nebo například zajistit tlumočníka na obřad.  

hlídání dětí na svatbě

Nevýhody svatby v Praze

Každá mince má ale dvě strany a není tak možné čekat, že mít svatbu v Praze je jen zalité sluncem. Jaké jsou tedy hlavní nevýhody, na které se můžete připravit?

Svatba v Praze je za pražské ceny

Pokud chcete, aby se váš svatební obřad, a hlavně následná hostina, odehrávaly v Praze, budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Kdo v hlavním městě žije, toho to samozřejmě nepřekvapí. Životní standard a průměrný plat jsou v metropoli vyšší a projeví se to také na cenovce vašeho svatebního místa, ale také v případě svatebních dodavatelů.

Na nejlepší místa se může čekat opravdu dlouho

Ta nejlepší místa na svatbu v Praze zpravidla patří mezi populární místa pro turisty a také pro pořádání kulturních akcí a firemních večírků. S těmi všemi musíte soutěžit o termín akce. Pokud tedy budete chtít svatbu na oblíbeném místě, například v centru Prahy, rozhodně doporučujeme místo zarezervovat minimálně rok dopředu, ale můžete se setkat i s dvouroční čekací lhůtou. Doporučujeme tedy začít s plánováním svatby co nejdříve.

Nabitý program může být stresující

Podniky v Praze se zpravidla nespecializují pouze na pořádání svateb, jak tomu může být například v odlehlejších koutech republiky. Je tedy nutné počítat s tím, že den před vámi a den po vás bude nutné, aby podnik fungoval v běžném režimu. Nelze tak očekávat komfort, že byste mohli místo zdobit den předem a den po svatbě v něm ještě relaxovat a v klidu se se všemi rozloučit.

Svatba a obřad na jiném místě

Svatby ve městě mají to specifikum, že svatební obřady se odehrávají často jinde, než následná hostina. To může být nevýhoda v tom, že je nutné se následně přesunout spolu se svatebčany právě na místo, kde bude probíhat pohoštění a zábava. Není to ale nic nepřekonatelného, a pokud budete chtít, není problém sehnat v Praze na přesun jakoukoli limuzínu.


10 Nejlepších míst na svatbu v Praze!

Určit, jaké je nejlepší místo na svatbu v Praze, je asi nemožné. Každý pár totiž hledá něco jiného, má jiné představy o svatbě samotné a také samozřejmě jiný rozpočet. Někoho mohou zajímat spíše netradiční místa v Praze, někdo chce mít zase svatbu u řeky. Dobrá zpráva ale je, že romantická místa v Praze jsou prakticky všechna.

1) Svatba na lodi

Asi nejkrásnější pohled na Prahu se vám nabízí z míst vedoucích kolem Vltavy. Proč ale nejít ještě trochu dál a nemít svatební obřad přímo na řece? V Praze funguje celá řada výletních lodí a parníků, na kterých je možné si říci své „ano“. Díky projížďce po Vltavě uvidíte spoustu krásných míst, které metropole nabízí a pokud budete mít obřad v horkém letním dni, zchladí vás také příjemný vánek. Svatba na lodi je perfektní volbou na letní měsíce!

2) Nebozízek

Jaké je hlavní místo zamilovaných v Praze? Petřín. Uspořádat svatbu na Petříně je možné a můžeme jen doporučit Restaurant Nebozízek. Z tohoto místa budete mít nezapomenutelný výhled na Pražský hrad, stejně tak jako na Starou Prahu pod ním. V místě je možnost i ubytování pro novomanžele, takže se první den manželství můžete pokochat vycházejícím sluncem nad naším hlavním městem.

3) Pavilon Grébovka

Kdo zná Prahu, toho určitě musí napadnout, že krásné místo na svatbu musí být Grébovka. Pavilon Grébovka se pak nachází uprostřed Havlíčkových sadů na Praze 2. Ti, kteří Grébovku neznají, by asi netipovali, že je možné mít svatbu v centru Prahy a zároveň uprostřed vinohradu. Pokud máte rádi místa s nádechem starých časů, pak byste určitě měli Grébovku zvážit. Pokud milujete víno, nemusíte se už dále trápit otázkou kde udělat svatbu v Praze. Grébovka jednoznačně vyhraje.

4) Občanská plovárna

Jasná volba pro ty, kteří chtějí mít svatbu u řeky, ale ne přímo na ní. Zároveň také plně uspokojí potřeby těch, kteří touží po tom, aby jejich svatba v Praze byla na místě, které je tradiční a stylové. Historie Občanské plovárny se píše už téměř 180 let, chodil se tam koupat Franz Kafka a je nutné zmínit, že jde o památkově chráněnou klasicistní budovu. Z jejích teras budete moct sledovat řeku vedle Čechova mostu a také Právnickou fakultu na protějším břehu.

5) Mlýn na dobré vodě

Asi nejnovějším svatebním místem v Praze je Mlýna na Dobré vodě. Najdete ho na kraji Prahy 4 a jde o místo, které byste v Praze opravdu nehledali. Svým vzhledem připomíná spíše vesnická stavení a nabízí perfektní soukromí pro vás a vaše hosty. Velkoryse pojaté prostory umožňují uspořádání venkovní i vnitřní svatby a asi nenajdete druhé místo v Praze, kde byste našli jezírko, potůček a pár minut pěšky autobusovou zastávku.

6) Botanická zahrada

Pro milovníky květin nabízí Praha srdcovou záležitost. Mít svatbu přímo v Botanické zahradě není v hlavním městě problém. Na výběr máte celkem ze čtyř lokalit, od Pivoňkové louky, přes Japonskou zahradu až po skleník Fata Morgana s exotickými rostlinami. Jde samozřejmě jen o místo na obřad, ale díky variabilitě míst můžete i sem dostat až 100 svatebčanů. Vzhledem k dokonalé údržbě zahrady můžeme s klidem říct, že jde o jedno z nejhezčích míst na obřad v Praze.

7) Chateau St. Havel

Pokud preferujete svatební obřad a i následnou hostinu na jednom místě, potom byste měli zvážit zámeček Chateau St. Havel. Nachází se v Krči a nabízí vám rozsáhlé prostory, díky kterým mohou mít všichni svatební hosté dostatečný prostor pro své vyžití. Pro svatebčany je také možnost vyzkoušet si přímo v areálu golf s unikátním odpalištěm do vody. Díky své široké nabídce se St. Havel jednoznačně řadí mezi nejlepší místa na svatbu.

8) Letenský zámeček

Svatba v Praze na místě, kde máte metropoli jako na dlani, ale přitom ve společnosti vzrostlých stromů. To můžete očekávat, pokud budete chtít svůj svatební den strávit v Letenském zámečku. Kapacita hostů je dostatečná i pro větší svatby, ve vnitřních prostorách je možné pohostit až 130 hostů. V letních měsících oceníte zejména venkovní zahrádky, které jsou po celý den v příjemném stínu stromů.

9) Střecha Lucerny

Jedno z nejrušnějších míst v Praze je Václavské náměstí. I když vám může na první pohled připadat, že asi nikdo by nechtěl mít svatbu právě tady, opak může být pravdou. Jen pár kroků „od Václaváku“ se nachází Palác Lucerna, který má naprosto fantastickou střešní terasu. Uspořádat na ní svatbu je samozřejmě možné, jen musíte riskovat s počasím.

10) Pragovka

Svatbu mají i neromantici. Pro ně se může většina svatebních míst zdát jako kýčovitá a rozhodně by si je nevybrali. Ti, kteří se mezi ně řadí, se mohou vydat prozkoumat Pragovku. Jedná se o průmyslový komplet na Praze 9, který se v současnosti používá na nejrůznější kulturní a společenské akce. Pokud tedy máte rádi spíše surovější styl, zařaďte toto místo na svůj seznam. Nepočítejte ale s ubytováním pro své hosty. Svatba v Pragovce se rozhodně řadí spíše mezi netradiční místa v Praze.


Svatba v Praze a novomanželské focení

Všichni novomanželé by měli mít fotky ze svého svatebního dne a to především ty, na kterých jsou pouze sami dva. Když budete pořádat svatbu v Praze, byla by škoda nevyužít její kulisy při novomanželském focení. Počítejte samozřejmě s tím, že jestli se vypravíte fotit na Karlův most, na každé z fotek budete mít nespočet turistů. Jestli chcete, aby vás fotograf zachytil na fotkách skutečně pouze ve dvou, určitě budete mít větší šanci například u Lennonovy zdi, nebo na některé z vyhlídek na Letné nebo na Petříně.

Svatba do 100 000 Kč v Praze? Podle nás to zvládnete!

Bude Vaše svatba v Praze?

Už jste se rozhodli, jestli váš svatební den proběhne v hlavním městě? Jestli ano, určitě najdete to vysněné místo na svatbu v Praze, které bude vyhovovat všem vašim potřebám. Nabídka je v metropoli opravdu široká a můžete také uspořádat malou svatbu, stejně jako velkolepou hostinu pro sto a více hostů. Na svatební místa je Praha plná a doporučujeme jich navštívit co nejvíce a vyžádat si vždy cenovou nabídku. Při vybírání si také určitě prozkoumejte reference těch, kteří měli svatbu na stejném místě před vámi.