Přípitek na svatbě – Víte, jak to zvládnout jako profík?

Chystáte se na svatbu a byli jste budoucím novomanželským párem požádáni o svatební přípitek? Nejspíše jste z toho ve stresu a přemýšlíte, jak celou řeč uchopit. Vzpomeňte si na nejlepší přípitek na svatbě, co jste slyšeli. Určitě to nebyl mimořádný proslov, co vás tak ohromilo. Jak tedy připravit proslov na svatební přípitek?

Hned na začátku je potřeba říct, že ve střední Evropě nemáme tak silný zvyk přípitky a proslovy pronášet, jako například v anglofonních zemích. Proto je obvyklé, že je to pro Čechy i Slováka často nepříjemný úkol, aby se někdo postavil a přednesl řeč před všemi ostatními hosty. Pokud budete někoho žádat, aby se takového úkolu zhostil, určitě vyberte někoho, komu to nezpůsobí trauma. Přípitek na svatbě by asi ve většině případů měl pronést někdo z rodičů. Často je v něm totiž taková symbolika toho, že se spojují dvě rodina a vzniká jedna nová.

Jak na přípitek na svatbě?

Proslov by neměl být delší než pět minut, nechcete přeci nikoho nudit, ale jen potěšit a pobavit hosty společně s novomanželským párem. Nejprve byste se měli představit a říci, odkud se znáte s nevěstou a ženichem. Dále byste ještě na počátku měli poděkovat novomanželům, že jste součástí jejich velkého dne, a také nezapomeňte poděkovat hostům za to, že na svatbu přišli.

Obecně platí, že pokud hosty vyrušíte hned v úvodu jejich stolování, bude to pro vás jako řečníka nejlepší čas. Hosté se budou často věnovat svým talířům, budou mlčet, nebudou se vám koukat do očí, ale zároveň vás budou poslouchat.

Anekdota

Nyní přichází chvíle pro pobavení. Cílem není novomanžele zesměšnit či ztrapnit. Ideální je říci historku o jejich seznámení nebo povyprávět první dojmy, které vám váš kamarád o svém protějšku řekl. Tyto příběhy bývají velmi milé a zábavné. Hosté se tak dozví něco ze zákulisí a novomanželský pár se určitě zasměje.

Vždycky ale pamatujte na kompletní složení svatebčanů. Budou zde sedět předškolní děti, stejně jako prarodiče novomanželů a je potřeba proto volit takové anekdoty, aby nebyly opravdu nikomu nepříjemné.

Nikdy nepoužívejte anekdoty, kde může být kdokoli z novomanželů jakkoli ztrapněn!

Kompliment

V této části přichází na řadu kompliment. Můžete říci, jak moc to nevěstě sluší a o ženichovi, že jste ho nikdy neviděli tak šťastného. Pár to zaručeně velmi potěší, kdo by také neměl rád komplimenty, že? Novomanželé jsou zkrátka hlavní bod celé svatby a je tedy hezké jim dopřát co nejvíce prostoru a svým způsobem je během celého dne „rozmazlovat“. A to můžete právě i během slavnostního přípitku.

Zakončení

Jak zakončit svou řeč? Přípitek můžete zakončit básní, citátem, nebo jen popřáním všeho nejlepšího do jejich společného života. Každopádně si ale dejte pozor, jak to celé vyzní. Pokud o sobě víte, že umíte mluvit poutavě a zajímavě, tak se toho nemusíte bát. Je ale dobré, aby z vaší snahy nevznikla spíše parodie. Je to tvrdé, ale je to tak.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *