Na světě snad není budoucí nevěsta, která si dokáže představit vlastní svatbu bez květin. Ty ke svatebnímu dni prostě patří, ať již v podobě květinové výzdoby nebo svatební kytice pro samotnou nevěstu. Svatební květiny dokážou výtečně zdůraznit slavnostní charakter této jedinečné události, svou přirozenou krásou dodají celé akci specifický půvab, kouzlo a nádech opravdové romantiky.
Pojďme se společně podívat na to, kde všude se na svatbě můžeme s květinami setkat.
Svatební kytice pro nevěstu
Na tu snad ani v tom největším shonu svatebních příprav zapomenout nelze, vždyť žádná nevěsta se bez svatební kytice neobejde.
Správně zvolená kytice dokáže vkusně podtrhnout krásu svatebních šatů i samotné nevěsty, mnohé ženy si kytici po svatbě suší a nechávají coby milou připomínku svatebního dne. Váže se k ní také jedna z nejznámějších svatebních tradic – házení kyticí (v dnešní době se pro tyto účely někdy používá menší „kopie“ kytice nevěsty, a to právě z toho důvodu, aby jí ta originální zůstala na památku).
Výběr kytice pro nevěstu je ovlivněn mnoha různými faktory. Záleží například na charakteru svatby jako takové, postavě nevěsty, stylu jejích šatů a zvoleném účesu nebo třeba ročním období. Kytice se může skládat pouze z jediného druhu květin, může být ale i pestrá a barevná (pozor, nepřehánět) nebo sladěná do dvou či tří barevných odstínů. Může být tradiční, romantická i neobvyklá nebo dokonce extravagantní, jednoduše – fantazii se meze nekladou.
Oblíbené jsou svatební kytice pevně vázané do kulatého tvaru, které se dobře drží v ruce a snadno se s nimi manipuluje. Druhou nejběžnější vazbou je převislá kytice, která působí velmi elegantně a obzvláště dobře se hodí na honosnější typ svatby. Může tvořit tvar kapky nebo být dlouze převislá, obecně je ale tento druh vazby dražší, protože je složitější na zhotovení.
Mezi tradiční svatební květiny patří samozřejmě nadčasové růže. Populární jsou také lilie, gerbery, kaly, frézie, tulipány orchideje či pivoňky. V posledních letech jsou vyhledávané i luční květiny a něžná fialková levandule.
Kytice pro maminky a družičky
I když nevěstina kytice je samozřejmě tou nejkrásnější a nejbohatší, zpravidla není na svatbě jedinou. Nesmíme zapomenout ani na kytice pro maminky (někdy také pro babičky), svědkyni či svědkyně a případně také družičky (pokud je nevěsta má).
Sice neexistuje žádné dané pravidlo, jak by takové kytice měly vypadat, v nejběžnějším případě jsou ale zmenšenou verzí nevěstiny svatební kytice. Liší se právě svou velikostí a zároveň nejsou tak nazdobené, často jsou ale složené ze stejných druhů květin a mají stejný barevný odstín stužky, aby spolu příjemně ladily.
Korsáž pro ženicha a ostatní svatebčany
Možná jste se s tímto pojmem ještě nesetkali nebo si nejste jistí, co přesně si pod ním představit. Korsáž se někdy označuje také jako vývazek. Je to vlastně drobná květinová výzdoba, která se upíná na oblek či šaty svatebčanům.
Při tvorbě korsáže pro ženicha se nejčastěji používá stejný druh květiny, ze kterého je složená svatební kytice nevěsty. Pokud je její kytice tvořená více různými druhy květin, pak se pro ženicha většinou volí ten, který v ní nejvíce převažuje nebo jinak dominuje. Květ se ještě decentně přizdobí dalšími drobnými kvítky nebo zelenými lístky, stonky jsou zpravidla ozdobně obmotány například saténovou stuhou. Korsáž se poté speciální floristickou pomůckou nebo obyčejným spínacím špendlíkem připevním na oblek.
Upíná se na levou klopu (nedává se do kapsičky, tam je totiž místo pro kapesníček). Vzhled korsáže a použitý materiál by měl ladit nejenom s ženichovým svatebním oblekem, ale také právě s kyticí nevěsty. Výhodou je, že květinářství již běžně dodávají společně s kyticí nevěsty právě korsáž pro ženicha a není neobvyklé, že dokonce zdarma.
Také ostatní svatební hosté, muži i ženy, dostanou korsáž. Pro ostatní svatebčany se zpravidla volí menší vývazek bez květiny, oblíbená je například snítka myrty nebo zimostráze, kterou obepíná ozdobná saténová mašlička. Korsáž se v tomto případě často připíná na oděv pomocí jednoduchého špendlíku nebo špendlíku s ozdobnou hlavičkou.
Dle regionálních zvyklostí se dávají tyto drobné vývazky svědkům, rodičům budoucích manželů nebo klidně i všem přítomným svatebčanům.
Když je květin ještě pořád málo
V poslední době je stále oblíbenější květinový věnec do vlasů. Nevěsta tak může mít nejenom svatební kytici v rukou, ale zároveň také něžný věneček ve vlasech. Tato poměrně jednoduchá květinová ozdoba účesu dokáže dodat až nadpozemskou krásu a zároveň pořádnou dávku opravdové romantiky.
Květinové věnečky (mohou jej mít například i družičky) se obvykle volí v případě svatby, která se odehrává venku nebo má rustikální charakter.
Populární je také pouhá jediná živá květina umně upevněná kadeřnicí do svatebního účesu. K tomuto účelu se nejvíce hodí například růže nebo orchidej, případně jiný květ, který je spíše pevnější. Je totiž důležité, aby dobře vydržel ve vlasech celý den bez úhony.
V posledních letech se lze setkat také s květinovými náramky nebo dokonce květinovými náhrdelníky, které jsou originálním svatebním doplňkem. Těmito květinovými šperky se může honosit nejenom nevěsta, ale také družičky nebo další svatební hosté něžného pohlaví. Oproti kyticím nesou tu praktickou výhodu, že ponechávají ženě obě ruce volné.
Květinová výzdoba na svatbě
S květinami se na svatbě většinou setkáme nejenom v podobě kytic a korsáží, ale také ve formě květinových dekorací.
Ty se většinou používají k výzdobě:
- prostoru, kde probíhá samotný obřad (kostel, obřadní síť, zahradní altán…), dokážou místu propůjčit osobité kouzlo a prohloubit zážitek z tohoto jedinečného okamžiku (může to být například květinová výzdoba umístěná na židlích nebo boku lavic, kytice ve váze situovaná přímo na stole oddávajícího apod.)
- automobilů svatebčanů (i když květinovou výzdobu mohou nést auta všech svatebčanů, nejčastěji se objeví na kapotě vozu, ve kterém pojede nevěsta, vyhledávané jsou živé květinové vazby, které často nahrazují dříve oblíbenou svatební panenku)
- slavnostní tabule (výzdoba může mít různý charakter, záleží mimo jiné na stylu svatbu, ale i její velikosti a počtu stolujících, oblíbené jsou menší kytičky umístěné ve vázách, efektivně vypadá tabule, která je vkusně pokrytá okvětními lístky růží)
- místo, kde probíhá raut (také zde můžeme použít dekorace z živých květin, samozřejmě ale závisí i na finančních možnostech nevěsty s ženichem)
- květiny se používají rovněž při tvorbě případné slavobrány, mohou sloužit k dozdobení polštářku, na kterém jsou snubní prstýnky, k dekorování svatebního dortu
Svatební květiny – pár rad, na co určitě nezapomenout
- kytice a květinovou výzdobu objednávejte nejpozději 2 měsíce před samotným sňatkem, záleží však na vytíženosti konkrétního květinářství, vždy je lepší dopředu zavolat a informovat se
- květiny na svatbě často nejsou nejlevnější záležitostí, před návštěvou květinářství je proto vhodné stanovit si finanční strop a tomu poté přizpůsobit bohatost výzdoby
- tradice praví, že nevěstinu kytici by měl zajišťovat ženich (tedy objednávat, platit i vyzvedávat), ale v dnešní době je lepší, když její vzhled alespoň zkonzultuje se svou drahou polovičkou
- nezapomeňte si před objednávkou sepsat, pro koho chcete kytice a kde všude plánujete výzdobu z květin mít (ideální je zvolit květinářství, které dokáže udělat nejenom kytice, ale i veškerou květinovou výzdobu – výrazně to usnadní organizaci svatby)
- při výběru kytice pro nevěstu je dobré znát již dopředu styl svatebních šatů nebo druh účesu, ulehčí to volbu typu vazby, bohatosti kytice, barevné kombinace a druhu květin
- také květiny použité jako dekorace na svatbě by měly ladit s ostatní svatební výzdobou
- pamatujte na to, že některé druhy květiny například v zimě seženete jen obtížně, závisí na ročním období, kdy se svatební den koná
- na samotné svatbě si zajistěte dostatečně velkou vázu na odložení svatební kytice